×

Görme Engelli Kullanıcılar

1- Sesli kitaplardan yalnızca görme engelli kullanıcılar mı yararlanıyor ?

Sesli kitaplardan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun Ek. 11'inci maddesi gereğince yalnızca görme engelli üyelerimiz yararlanabilmektedir.

2- Üye olmak için ne yapmak gerekir ?

Görme engelli vatandaşlarımızın engelli kimlik kartı ya da sağlık kurulu raporunun taranmış halini üyelik formunu doldururken ilgili sayfadan yüklemeleri ya da “konusankitaplik@mkutup.gov.tr” e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Evrakların ve bilgilerin kontrolünün ardından görme engelli kullanıcının üyeliği aktif hale getirilir. 

3- Sesli Kitaplara internet üzerinden erişim mümkün müdür ?

Görme engelli üyelerimiz konusankitaplik@mkutup.gov.tr web sayfasındaki ilgili bölümlere bilgilerini girerek koleksiyonda yer alan sesli kitaplara erişebilmektedir.

4- Sesli kitaplar ödünç alınabilir mi ?

Sesli kitaplar, talep edilmesi halinde, DVD’ye yüklenerek internet erişim olanağı olmayan ya da kısıtlı olan üyelerimizin adreslerine ücretsiz olarak gönderilmektedir.

5- Gönüllü okuyucu olmak için ne yapmamız gerekir ?

Gönüllü okuyuculuk için yapılan başvuranlar Gönüllü Okuyucu Seçme Komisyonu tarafından seslendirmedeki vurgulama, akıcılık, anlaşılırlık, tonlama gibi kriterler göz önüne alınarak değerlendirilir.
Akabinde, gönüllü okuyuculuğa başlayan kişiye Konuşan Kitaplık Okuma Kuralları ve ses kaydı için kullanılan program ile ilgili eğitim verilir. Gönüllü okuyucu olmak isteyen vatandaşlarımız 0312 470 83 22/25/26 ​​numaralı telefonlardan ya da “konusankitaplik@mkutup.gov.tr” adresine gönderecekleri e-postayla başvuru ve seslendirme sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi alabilirler. 

6- Seslendirilecek kitaplar nasıl belirlenmektedir ?

Kitapların seçiminde görme engelli kullanıcılarımızın talepleri belirleyicid olmaktadır.

7- Evden kitap seslendirilebilir mi ?

Sesli kitaplar Millî Kütüphane Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’nde bulunan profesyonel formatta oluşturulmuş ses kayıt stüdyosunda yapılandırılmaktadır.

8- Kitap seslendirilmesi için her gün gelmek gerekir mi ?

Gönüllü okurlarımız ses kayıt stüdyolarını randevu saatine göre kullanabilmektedirler. Bu nedenle gönüllü okuyuculuğa başlayan birinden gelebileceğini bildirdiği gün ve saatte gelmesi beklenmektedir.