×

Uzaktan Yararlanma

1- Milli Kütüphaneye gelmeden araştırma yapmak mümkün müdür ?

Kaşif Kütüphane Otomasyon Sistemi üzerinden katalog taraması yapabilirsiniz. Yapacağınız katalog taramasıyla yalnızca kitapların künye bilgisine ulaşabilirsiniz. Ancak Ankara dışında ikamet ediyorsanız, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun şahsen kullanma başlıklı 38. maddesine aykırı olmamak koşuluyla web sayfamızdan tarama yaparak belirlediğiniz kitapların fotokopisini talep edebilirsiniz.

2- Kitap fotokopi talebi nasıl yapılır ?

Fotokopi talep etmek için ana sayfada bulunan katalog taramasına girip ilgili kitapların künye bilgilerine ulaştıktan sonra aradığınız konu ile ilgili tespit ettiğiniz kitaplar için Web sayfasındaki Fotokopi talep formunu doldurunuz. İlgili kitaplardan, yerinde olmayan varsa bu duruma ilişkin ön bilgi (kayıp) ve kitapların hesaplanan fotokopi ücreti size e-posta ile bildirilecektir. Size bildirilen ücreti posta çekini hesabına yatırınız. Dekontu ‘0312 223 04 510312 223 04 51’ nolu faks’a (açık adresinizi ve telefon numaranızı belirterek) gönderiniz. Kontrol edilmek üzere faksı çektiğinize dair bize tekrar e-posta gönderiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra istediğiniz kitaplara ait fotokopiler ödemeli olarak faksta belirttiğiniz adrese kargo ile gönderilecektir.

3- Bir defada kaç tane kitabın fotokopisini talep edebilirim ?

Bir defada en fazla 6 kitabın fotokopisini talep edebilirsiniz.

4- Üye olmadan internetten fotokopi talep edilebilir mi ?

Üye olmayan kullanıcılar da fotokopi talep formunu doldurmak yerine e-posta ile fotokopisini istedikleri kitapların bilgilerini okuyucu@mkutup.gov.tr adresine göndererek bu hizmetten yararlanabilirler.

5- Milli Kütüphane’nin üye olduğu elektronik veri tabanlarından nasıl yararlanabilirim ?

Milli Kütüphane tarafından internet aracılığıyla hizmete sunulan elektronik veri tabanlarından yararlanabilmeniz için, öncelikle milli kütüphaneye şahsen başvurarak üye olmanız gerekmektedir. Üye olduktan sonra Milli Kütüphaneye gelmenize gerek kalmadan, üye numarasını girerek, internet aracılığıyla elektronik veri tabanlarından yararlanmanız mümkündür.

6- Milli Kütüphane hangi veri tabanlarına üyedir ?

Milli Kütüphane Ebrary elektronik kitap veri tabanı, Proquest Süreli Yayın Arşivi, Proquest Tez Veri Tabanı, Elsevier-Science Direct Veri Tabanı, Springerlink, Press Display, Bridgeman Veri Tabanı’na üyedir.

7- Kütüphaneye gelmeden kütüphane arşivinde bulunan taş plaklardan nasıl yararlanabilirim ?

Kütüphanemizde bulunan bütün taş plakların kayıtları elektronik ortama aktarılmıştır. Milli kütüphane içinde intranet aracılığıyla yararlanabileceğiniz bu hizmetten kütüphane dışında yararlanabilmeniz için kütüphaneye üye olmanız gerekmektedir. www.mkutup.gov.tr adresinde bulunan “Taş Plaklar” bağlantısına tıkladığınızda gerekli bilgiyi bulabilirsiniz.