×

Mevlana Bibliyografyası

Anadolumuz, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yeryüzü cennetidir.

Asırlarca, sayısız mütefekkir ve sanatçımız, düşüncesiyle ve eserleriyle bu bereketli toprağın bağrına sevgi tohumları saçmıştır.

Ekilen sevgi tohumları, daha sonraki nesiller tarafından özenle yetiştirilmiş ve günümüzde ışık saçan koca çınarlar haline gelmiştir.

Sonsuza kadar yaşatmak için elimizden gelen bütün gücümüzü harcayacağımız bu çınarlardan birisi de MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ’dir. Mevlana Celaleddin-i Rumi, engin hoşgörüsü ve sevgisiyle ‘Gel, yine gel!’ diyerek bütün insanlığa evrensel bir mesaj vermiştir.

Günümüze kadar dalga dalga yayılarak gelen bu evrensel mesaj, Mevlana’nın doğumunun 800. yıldönümü olan 2007 yılının, UNESCO tarafından MEVLANA YILI olarak kabul ve ilan edilmesiyle taçlanmıştır. Mevlana Yılı’nda Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin fikir ve öğretilerinin özellikle genç nesillere tanıtılması için Bakanlığımca bir çok etkinlik gerçekleştirilecektir. Bakanlığıma bağlı güzide kurumlardan biri olan Milli Kütüphane, hazırladığı bir bibliyografya ile Mevlana’nın eserlerini ve onun hakkında yazılan eserleri araştırmacıların hizmetine sunmaktadır.

Dosya Ekleri