×

Taş Plaklar

Millî Kütüphane koleksiyonumuzda bulunan yaklaşık 6.200 taş plaktan en eskisi 1928 yılına ait İngilizce iki şarkı içeren bir taş plaktır. Diğer taş plaklar ise 1950’li ve 1960’lı yıllara aittir.

Türk sanat müziği, Türk halk müziği, klasik müzik, tango, vals gibi müzik türlerinden oluşan taş plak koleksiyonumuzda, Türkçe şarkıların yanı sıra Rusça, İngilizce, Fransızca şarkılar da mevcuttur.

Zeki Müren, Safiye Ayla, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Yesari Asım Arsoy, Selahattin Pınar, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses gibi Türk müziğinin ünlü sanatçı ve bestekârlarına ait taş plaklarımız vardır.

Bunun yanı sıra; Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Lizst, Mozart gibi dünyaca ünlü klasik müzik bestecilerinin eserleri ve Nate King Cole, Tony Martin gibi sanatçıların taş plakları da kütüphanemiz koleksiyonunda yer almaktadır.

Genellikle satın alma yoluyla oluşturulan ve kendi alanında çok değerli bir koleksiyona sahip olan Kütüphanemiz bu değerli kültür ve sanat mirasını gelecek nesillere aktarabilmek ve çok narin bir yapıya sahip olmalarından dolayı kırılmalarını, çatlamalarını, tahribata uğramalarını engellemek amacıyla koleksiyonun önemli bir bölümü dijital ortama aktarmıştır.

 

Taş Plaklar sistemine ulaşmak için tıklayınız.