×

Uzaktan Yararlanma

1- Milli Kütüphaneye gelmeden araştırma yapmak mümkün müdür ?

https://kasif.mkutup.gov.tr/OpacArama.aspx?Ara=&DtSrc=0&fld=-1&NvBar=0   bağlantısı ile erişim sağlayabileceğiniz Kaşif Kütüphane Otomasyon Sistemi (ana sayfamızda yer alan katalog tarama ekranı) kütüphanemizde yer alan tüm materyallerin bibliyografik künyelerini içermektedir. Tarama yapmak için üyelik işlemi gerekmez. Bu içerikler telif hakları dolayısı ile dijitalleştirilememekte ve  dijital kopyaları web sitemiz üzerinden sunulamamaktadır. Ancak bunlardan El Yazması Eserler, Süreli Yayınlar ve Kitap Dışı Materyallerin bazıları dijital kütüphane hizmetimiz aracılığı ile sunulmaktadır.

Dijital Kütüphane hizmetimize elektronik ya da mobil imzanız olmaksızın  https://dijital-kutuphane.mkutup.gov.tr/tr/account/register  bağlantısı aracılığı ile üye olabilirsiniz. Dijital Kütüphane Sistemi, Milli Kütüphane bünyesinde yer alan El Yazması Eserler, Süreli Yayınlar ve Kitap Dışı Materyallerin künye bilgilerini ve yüksek çözünürlüklü dijital poz dosyalarını içermektedir.

Online ön kayıt işlemi Milli Kütüphane Üye Kayıt Birimine şahsen başvurmadan önce üyelik işleminizi hızlandırmak adına gerçekleştirilen bir süreçtir ve içeriklerden faydalanmanızı sağlamaz.

Web sitesinde elektronik kaynaklar bölümünde yer alan elektronik veri tabanlarından aboneliğimiz kapsamında olan içeriklerden kütüphane içerisinde ve dışarısında ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Milli kütüphanenin abone olmuş olduğu veri tabanlarından (kitap, makale, tez vb. içerik) ve taş plak hizmetimizden  online olarak faydalanabilirsiniz. Bunun için iki üyelik türü mevcuttur. İlki buraya mesai saatleri içerisinde gelerek üyelik kartı almak (Kütüphaneye giriş çıkış yapabilmek için de bu yöntem ile üyelik gerçekleştirmeniz gerekmektedir). Bu durumda kullanıcı adı olarak kart üzerindeki barkod numarası ve şifre olarak doğum tarihinizi günayyıl olacak şekilde girerek sistemden faydalanabilirsiniz. İkincisi ise https://www.turkiye.gov.tr/milli-kutuphane-uyelik-basvurusu    adresi aracılığıyla e devlet üzerinden mobil ya da elektronik imzanızı kullanarak elektronik üyelik gerçekleştirmek. Bu işlem sonrası sisteme tanımlamış olduğunuz elektronik posta hesabınıza bir kullanıcı adı ve şifre gelmektedir. http://www.millikutuphane.gov.tr/electronicresource   bağlantısında yer alan veri tabanlarından ve https://tasplaklar.mkutup.gov.tr/Anasayfa/Login    bağlantısında yer alan taş plak hizmetimizden bu üyelik işlemlerinden herhangi birini gerçekleştirerek faydalanabilirsiniz.

2- Kitap fotokopi talebi nasıl yapılır ?

Fotokopi talep etmek için ana sayfada bulunan katalog taramasına girip ilgili kitapların künye bilgilerine ulaştıktan sonra aradığınız konu ile ilgili tespit ettiğiniz kitaplar için Web sayfasındaki Fotokopi talep formunu doldurunuz. İlgili kitaplardan, yerinde olmayan varsa bu duruma ilişkin ön bilgi (kayıp) ve kitapların hesaplanan fotokopi ücreti size e-posta ile bildirilecektir. Size bildirilen ücreti posta çekini hesabına yatırınız. Dekontu ‘0312 223 04 510312 223 04 51’ nolu faks’a (açık adresinizi ve telefon numaranızı belirterek) gönderiniz. Kontrol edilmek üzere faksı çektiğinize dair bize tekrar e-posta gönderiniz. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra istediğiniz kitaplara ait fotokopiler ödemeli olarak faksta belirttiğiniz adrese kargo ile gönderilecektir.

3- Bir defada kaç tane kitabın fotokopisini talep edebilirim ?

Bir defada en fazla 6 kitabın fotokopisini talep edebilirsiniz.

4- Üye olmadan internetten fotokopi talep edilebilir mi ?

Üye olmayan kullanıcılar da fotokopi talep formunu doldurmak yerine e-posta ile fotokopisini istedikleri kitapların bilgilerini okuyucu@mkutup.gov.tr adresine göndererek bu hizmetten yararlanabilirler.

5- Milli Kütüphane’nin üye olduğu elektronik veri tabanlarından nasıl yararlanabilirim ?

Bunun için iki üyelik türü mevcuttur. İlki buraya mesai saatleri içerisinde gelerek üyelik kartı almak (Kütüphaneye giriş çıkış yapabilmek için de bu yöntem ile üyelik gerçekleştirmeniz gerekmektedir). Bu durumda kullanıcı adı olarak kart üzerindeki barkod numarası ve şifre olarak doğum tarihinizi günayyıl olacak şekilde girerek sistemden faydalanabilirsiniz. İkincisi ise https://www.turkiye.gov.tr/milli-kutuphane-uyelik-basvurusu    adresi aracılığıyla e devlet üzerinden mobil ya da elektronik imzanızı kullanarak elektronik üyelik gerçekleştirmek. Bu işlem sonrası sisteme tanımlamış olduğunuz elektronik posta hesabınıza bir kullanıcı adı ve şifre gelmektedir. http://www.millikutuphane.gov.tr/electronicresource   bağlantısında yer alan veri tabanlarından ve https://tasplaklar.mkutup.gov.tr/Anasayfa/Login    bağlantısında yer alan taş plak hizmetimizden bu üyelik işlemlerinden herhangi birini gerçekleştirerek faydalanabilirsiniz.

6- Milli Kütüphane hangi veri tabanlarına üyedir ?

Milli Kütüphanenin çeşitli konularda çok sayıda elektronik veritabanına aboneliği bulunmaktadır.

7- Kütüphaneye gelmeden kütüphane arşivinde bulunan taş plaklardan nasıl yararlanabilirim ?

Kütüphanemizde bulunan bütün taş plakların kayıtları elektronik ortama aktarılmıştır. Milli kütüphane içinde intranet aracılığıyla yararlanabileceğiniz bu hizmetten kütüphane dışında yararlanabilmeniz için kütüphaneye üye olmanız gerekmektedir. www.mkutup.gov.tr adresinde bulunan “Taş Plaklar” bağlantısına tıkladığınızda gerekli bilgiyi bulabilirsiniz.