×

Elektronik Veritabanları

Milli Kütüphane'nin  farklı disiplin ve türlerde çok sayıda veritabanına aboneliği bulunmaktadır. Bu içeriklerden Milli Kütüphane binası içerisinden ve bazı veritabanları için uzaktan erişim ile faydalanabilirsiniz. Uzaktan erişim ile  erişim sağlayabilmek için iki üyelik türü mevcuttur. İlki buraya mesai saatleri içerisinde gelerek üyelik kartı almak (Kütüphaneye giriş çıkış yapabilmek için de bu yöntem ile üyelik gerçekleştirmeniz gerekmektedir). Bu durumda kullanıcı adı olarak kart üzerindeki barkod numarası ve şifre olarak doğum tarihinizi günayyıl olacak şekilde girerek sistemden faydalanabilirsiniz. İkincisi ise https://www.turkiye.gov.tr/milli-kutuphane-uyelik-basvurusu adresi aracılığıyla e devlet üzerinden mobil ya da elektronik imzanızı kullanarak elektronik üyelik gerçekleştirmek. Bu işlem sonrası sisteme tanımlamış olduğunuz elektronik posta hesabınıza bir kullanıcı adı ve şifre gelmektedir. Bu bilgiler ile elektronik veritabanı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. ERİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ

 

Elsevier Veritabanı Adli tıp ve Güvenlik, sosyal bilimler, tıp, veterinerlik, yer bilimleri, ziraat, biyoloji ve gıda bilimleri, malzeme bilimleri, matematik, mühendislik, bilgisayar bilimleri,  biyokimya, genetik ve moleküler biyoloji, biyomedikal bilimler,  çevre bilimleri, farmakoloji, toksikoloji ve eczacılık bilimleri, nörobilim, sağlık bilimleri, finans, fizik ve astronomi, immünoloji ve mikrobiyoloji, kimya mühendisliği,kimya ve psikoloji alanlarında 28.000 kitap içermektedir.
Sayısal Kitap Veritabanı Edebiyat, kültür, sanat ve bilim alanlarında e-kitap ve e-dergiye sahip online bir kütüphanedir. Kütüphane kullanıcıları, Sayısal Kitap platformundaki kitaplara herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerindeki web görüntüleyici ile ulaşabilir, sorgulama ve filtreleme seçenekleri ile istediği kitabı bulabilir ve ücretsiz olarak okuyabilir.
Turcademy Veritabanı  İçerisinde 10.000 akademik kitap bulundurmaktadır. Doğa bilimleri, güzel sanatlar,sağlık Hukuk ve mühendislik alanında kitaplar bulunduğu gibi Adalet Yayınevi. Seçkin Yayınevi, Yapı kredi yayınları, Nobel tıp ve Palme Yayınevi gibi seçkin yayınevlerinin e-kitapları da yer almaktadır.
E Book Central Veritabanı 250 binden fazla multidispliner  elektronik kitaba tam metin erişim
sağlamaktadır. 
Enclopeia of islam Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) her ikisinide içermektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır.

- Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 11,000'in üzerinde kayıt yer almaktadır.
- Renkli ilüstrasyonlar
- Her makalenin sonunda kolay referans bilgileri yer alır

Encyclopaedia of Islam Online’a her 3 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. 
ProQuest Tez Veritabanı Sahip olduğu 4,9 milyondan fazla tez (tam metin, özet) ile ProQuest Dissertations & Theses (PQDT) editörler tarafından bir araya getirilmiş dünyadaki en büyük tez kaynağıdır.

*ProQuest Dissertations & Theses the Library of Congress’in resmi tez deposudur ve National Library of Canada’nın yayıncı ortağıdır.
Springer Veritabanı Hukuk, iç mimarlık ve çevre tasarımı, iş ve ekonomi, mühendislik,
sosyal bilimler ve hukuk ve tıp alanında 4.000 e-kitap
Press Reader 120 ülkeden, 60 dilde, yaklaşık 7,300’ün üzerinde günlük gazeteye
ve magazin dergisine tam sayfa orijinal  baskısıyla aynı günde ulaşabileceğiniz dünyanın en güncel kaynağıdır.

Birçok yabancı yayın Türkçe’ye ve diğer 22 farklı dile tercüme edilebilmektedir.

Görme engelli veya görme bozukluğu olan kullanıcılar, PressReader içerisindeki tüm yayınları kullandıkları ekran okuyucularla çalıştırarak güvenle dinleyebilirler.
D Mags Spor, sağlık, seyahat, iş dünyası, Moda, aile ve birçok alanda popüler
 olan yüzlerce dergiyi erişim sağlanabilen açık erişim dergi veri tabanıdır.
Almanhal  Sosyal bilimler, Siyaset bilimi&Uluslararası ilşkiler, islam çalışmaları,
 dil&edebiyat, tarih, coğrafya &biyografi, bilim ve teknoloji,
 iş ve ekonomi, okul 6-12 konu başlıklarında
Arapça 10.000 e-kitaba erişim sağlanmaktadır. 
Periodical Archive Online Periodicals Archive Online, Eğitim, Mimarlık, Güzel Sanatlar,
 Ekonomi, Güzel Sanatlar, Hukuk, Edebiyat, Felsefe, Siyasi Bilimler, Sosyoloji, Sosyal Bilimler, Din, Coğrafya ve daha birçok konu başlığında 800’e yakın derginin ilk sayılarından 2005 yılı sayılarına kadar tam metin arşiv koleksiyonunu içermektedir .Ayrıca 3.milyondan fazla makaleye ve 37 farlı disiplinde, 30 ülkede yayınlanan 25 farlı dilde dergiye erişim sağlamaktadır.
SAE Mobilus Havacılık ve uzay ve otomotiv teknik raporları ve tüm standartlara erişim sağlamaktadır SAE Mobilus platformu ile, kurumunuzu öne taşımakla birlikte; bu dijital kütüphane, mobilite mühendislik alanlarında teknik standartların ve yayınların en güncel koleksiyonunu sağlamaya odaklanmıştır. 200.000 'den fazla arşivsel ve güncel teknik yayın, standart, kitap, dergi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere dünya çapındaki mobilite mühendisleri, öğrencileri ve akademisyenleri için tasarlanmıştır.
CABI Turizm, veterinerlik , gıda ve ormancılık konularında dergi ve e-kitaptan
 oluşan elektronik veri tabanı. 
BSOL  ONLINE  Dünya'nın ilk ulusal standart kurulusu olan BSI’a ait 53 Konu başlığında sunulan  BSOL ONLINE veri tabanı, 77,000'in üzerinde standart içermektedir. Bu standartlar, bütün endüstri sektörlerine ait çok geniş disiplinleri içerir.
 
BLOOMSBURY APPLİESD VİSUAL ARTS  Moda/tekstil, tasarım ve illüstrasyon, fotoğrafçılık,
film ve animasyon mimarlık ve iç mekanlar,
 pazarlama ve reklamcılık konularında
 kitap ve görsel kaynak içeren elektronik veri tabanı.
 
READEXS Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki 19 ülkeden İngilizce’ye tercüme edilen dergiler, gazeteler, bilimsel raporlar, radyo ve televizyon yayınları, bölgelerdeki kültürel, ekonomik ve politik gelişmeler hakkında raporlama ve analiz sağlamaktadır.

Bu koleksiyondaki belgeler, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki 19 ülkenin yanı sıra bölgedeki güvenlik çıkarlarına sahip diğer ülkelerden uluslararası dergiler, gazeteler, bilimsel raporlar ve radyo ve televizyon yayınlarından elde edildi.

Dünyanın en karmaşık, değişken ve uluslararası öneme sahip bölgelerinden biri olan Orta Doğu ve Kuzey Afrika konusunda araştırma yapmak isteyen herkes için vazgeçilmez bir kaynaktır.

Yasal haklar, sosyo-ekonomik statü, askeri çalışmalar, çatışmalar, meslekler ve silah geliştirme, dini konular, etnik tarih, göç üzerine çalışan herkes için eşsiz bir kaynaktır.
 
Bu kapsamda 93.000  üzerinde belgeye erişim sağlanmaktadır.
INTELLİGENCE ON THE MİDDLE EAST Bu kapsamlı belge seti, ABD istihbarat topluluğunun
Orta Doğu, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika da dahil olmak üzere Arap dünyasındaki casusluk ve analitik çabalarına ışık tutuyor. Dünya Savaşı'nın bitiminden günümüze, 2002-2003 Irak Kitle İmha Silahları (KİS) değerlendirmelerine, Teröre Karşı Küresel Savaş'a, Irak Savaşı'na ve İran'ın nükleer programına kadar olan dönemi kapsar.
BRİLL COLD WAR ABD istihbarat örgütünün Sovyetler Birligi üzerindeki
 casusluk çalışmalarının başarı ve başarısızlıkları ile ilgili ilk defa açıklanan kayıtları içermektedir. Resmi olarak sınıflandırılmış 2,360 ABD doküman koleksiyonu 21,700 sayfa (birçoğu çok gizli ya da daha üst seviyede sınıflandırılmış).
ALA

6 Ekim 1876'da kurulan American Library Association (ALA), kütüphane ve bilgi profesyonelleri için kitaplar, süreli yayınlar, haber bültenleri yayınlamaktadır.

American Library Association, 64.000'den fazla üyesiyle dünyanın en eski ve en büyük kütüphane derneğidir. Kütüphane ve kütüphanecilik eğitimi vermektedir.

ALA, kütüphanecilik ve bilgi profesyonelliği, Kütüphane konularında 326 ekitap içermektedir.

BRİLL OSMANLI RUS İLİŞKİLERİ Rusya Milli Kütüphanesi ile işbirliği dahilinde;
Türkiye, Rusya, Ortadoğu ve Batı Avrupa Rusya - Osmanlı ilişkileri tarihinin dinamik bir parçasını oluşturan tek ve benzersiz bir koleksiyon olan ve 1600 - 1900 dönemlerinde yazılmış yazıların orijinal metinleri koleksiyonlar halinde sunulmaktadır. Bu kaynaklar; ilgili devletlere ait dokümanlar, diplomatik raporlar, seyahat bilgilerine ilişkin detay bilgileri sağlamaktadır. İçeriğinde 948 e- kitap bulunmaktadır.
WİKİLALA
 • Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.
 • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • MakalelerYazmalarBelgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.
KELİME.COM
 • Türkçe; Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, Akvaryum Türkçe Sözlük, TDK – 1945 (Çok Yakında). 

  İngilizce; Genel İngilizce Sözlüğü, Tomurcuk İngilizce Sözlük, İngilizce Türkçe Büyük Sözlük (Çok Yakında). 

  Osmanlıca; Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı. 

  Arapça: Genel Arapça Sözlüğü, Ahteri-yi Kebir. 

  Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc). Kamus-i Fransevi, Hazine-i Lügat (Çok Yakında). 
WILEY DIGITAL ARCHIVE 

Royal Anthropological Institute,

 Açıklama: En eski ve en oturmuş bilimsel dernek yapısıyla en güzel örneklerden olan ve Antropoloji, sömürge tarihi, kültürel Çalışmalar, fotoğrafçılık, din, sanat, dans, bölge çalışmaları (Afrika, Asya, Orta Doğu, Latin Amerika, Karayipler, Güney Asya, Pasifik), arkeoloji, etnik çalışmalar alanlarındaki çalışmaları ileriye götürmeyi hedeflemiş The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland 150,000’den fazla biriktiridiği harita, alan notları, çizimler, fotoğraflar ve pek çok çeşitteki içeriğini bilim insanlarının kullanımına açmıştır- 700bin sayfalık içerik, 190,000’den fazla fotoğraf, 500 bin monograf

 Kapsadığı tarih aralığı: 1763-2016

İçerik Çeşidi: Birincil Kaynak

Format: Elektronik veritabanı

Yayın yeri: Hoboken, NJ: Wiley, 2018

Başlık: Royal Geographical Society, 

Açıklama: 1478- 1953 yılları arasında yayınlanmış 1.7 milyondan fazla içerik 230,000 harita, el yazması, tablo, fotoğraf ve atlas içermektedir. Coğrafya tarihi, Kolonizasyon, Tarım Coğrafyası, Tarih, Haritacılık, Doğa Bilimleri, Meteoroloji konusunda çıkmış içerikleri kapsamaktadır. Royal Archaeological Institute dokümanları da bu  arşivde yer almaktadır. Dünyanın en geniş harita koleksiyonuna sahiptir

Kapsadığı tarih aralığı: 1478-1953

İçerik Çeşidi: Birincil Kaynak

Format: Elektronik veritabanı

Yayın yeri: Hoboken, NJ: Wiley, 2019

 

IG Publishing Arkeoloji – Sanat – Mimari – Restorasyon - Renovasyon konulu 736 ekitap